Crocus
High Bay LED Lighting
| Body | Aluminum Body / RAL7016 |
| Optical Cover | PMMA LENS 60° / 90° |
| Driver | Philips 1-10 V DIM |
| LED Chip | Samsung, Osram, Seoul |
| Input Voltage | 220-240V/AC 50-60Hz |
| Operating Temperature | -10°C ~ +40°C |
| CRI | CRI > 80 |
| Protection Class | IP65 |
| Options | With Reflector / Without Reflector Color Temperature: 3000K / 4000K / 6500K |










Technical Specifications
| Product Code | Power (W) | Luminaire Lumen (lm) | Color Temperature (K) | Luminaire Efficiency (lm/W) | Dimensions (LxWxH) | Quantity per Box | Box Dimensions (LxWxH) | Box Weight |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LYT30 | 100 W | 20.000 | 3000/4000/6500 | 200 lm/W | 301x301x83 mm | 1 | - | - |
| LYT30 | 150 W | 24.000 | 3000/4000/6500 | 160 lm/W | 350x350x95 mm | 1 | - | - |
| LYT30 | 200 W | 32.000 | 3000/4000/6500 | 160 lm/W | 382x382x95 mm | 1 | - | - |
*3N reserves the right to make changes without prior notice.
*There is a ±10% tolerance in technical data.
Contact Form
Feel free to contact us for your questions and requests. We will get back to you as soon as possible.











